nedjelja, 30. listopada 2016.

Ježevi / Hedgies / su slatki, znatiželjni i oni mogu biti jako umiljati.

Ježevi / Hedgies / su slatki, znatiželjni i oni mogu biti jako umiljati.
Razmatranja o ježu kao kućnom ljubimcu-ko želi proširiti svoje znanje o ovom neobičnom ljubimcu. Inteligencija slična kao u hrčka.
Ježevi obično ne dolaze na poziv ili aktivno traže ljudske interakcije.
Čvrsto se vjeruje da da jež osobnost oblikuje kroz  interakciju sa vlasnikom. Pravilno odgajanje i razmatranje potrebe ježeva je najvažnije za uspješnu socijalizaciju i spajanje, kao i užitak posjedovanja kućnog ljubimca i za vas i vašeg ljubimca. 
To je zajedničko za ljude da primijete osobnosti "promjene" u svoga ježa kada dođe u svoj novi dom. To je uglavnom zbog stresa od mijenjanja svoje okoline i da će nova osoba voditi brigu o tome. Morat ćete biti strpljivi, i nastaviti raditi sa svojim novim ljubimcem.
Pozitivni aspekti ježa , kao ljubimca
Tipični ljubimac jež teži oko 500 gr. i zahtijeva približno istu količinu prostora kao zamorac.
Ježevi neće lajati i stenjati i neće smetati susjedima. Možda ćete čuti vašeg jež na trčanju na kotaču ili kad sređuje svoj namještaj u kavezu, ali za najveći dio dana, ježevi su vrlo tihi kućni ljubimci.
Većina ježeva zahtijevaj samo sedmično čišćenje kaveza, ali neki ježevi mogu zahtijevati čišćenje tokom sedmice.
Zdrav jež na dobroj ishrani nema poseban miris tijela kao što su lasice ili muški miševi.
Ježevi nemaju dlaku poput mačaka, pasa ili drugih životinja, pa su bolji ljubimci i opcija za ljude koji imaju alergije.
Ježevi NISU glodavci, a oni nemaju sklonost da žvakaću, lome na ili uništavaju njihovu okolinu.
Hedgies ne zahtijevaju rutinske snimke, vakcinaciju, ili veterinarsko ispitivanje no godišnja veterinarska provjerava se preporučuje. 
Ježevi nisu agresivni po prirodi. Njihove bodlje se koriste kao obrana samo kad se boje, nervozni su, ili osjećaju da imaju razloga kako bi zaštitili sebe.
Ljude koji su u potrazi za egzotičnim kućnim ljubimcem privlače ježevi zbog njihove jedinstvenosti, ali ježevi imaju prednost u tome što su oni bili uzgojeni u zatočeništvu za mnoge generacije.
Ježevi su slatki, znatiželjni i oni mogu biti jako umiljati.

Negativni aspekti posjedovanja ježa
Ježevi su bodljikavi-Vaš jež će vas probiti. Kada ste prvi put početi učiti da pripitomite svoga ježa može se činiti kao da rukujete stvorenjem kao kaktus.
Prosječni jež je, naravno, stidljiv, nervozan, i ne dolazi na poziv, ili ne izvodi trikove (iako postoje neke iznimke).
Oni su noćne prirode.
Potrebno je puno vremena da se priviknu na svoje nove vlasnike i okoliš.
Ježevi nemaju zube i imaju potencijal za gristi.Obično to ne rade zbog agresije, ali da kao način komunikacije. Pravilno razumijevanje ponašanja pomoći će smanjiti rizik i / ili učestalost ugrizu.
Veterinarski posjeta za bolesnog ljubimca može biti vrlo skupa, a većina ježeva će trebati barem jedan veći tretman tokom života.

Hedgies ne može ostaviti sam tijekom vikenda.
Ježevi ne podnose hladnoću i temperaturne promjene.
Morate biti spremni pružiti dodatne izvore topline ako je vaša kuća je održavana na hladnije temperature u zimi.
Ježevi se smatraju egzotičnim životinjama i mogu pasti pod zabranu.
Zahtjevi za održavanje
Sami ježevi zahtijevaju vrlo malo od svojih vlasnika. Svježa hrana i voda i redovno čišćenje kaveza su osnovni zahtjevi.
Ježevi su tihi po prirodi.
Redovno održavajte kavez i jež koji se dobro htani obično ne smrdi.
Većina ježeva su uredni i neki će redovito koristiti posudu za wc.
Postoji nekoliko, rijetkih ježeva koji će se pokušati suprotstaviti čistoći i napraviti potpuni nered u njihovom kavezu. Nažalost, ne postoji način da se odrede oni koji će koristiti posudu za wc i oni koji će razmazati izmet u vlastitoj zaštiti.
Većina ježeva se čisti kroz proces lizanja, grebanja i tresenja.
Nekim ježevima je potrebno kupanje ako se nakuplja izmet na nogama.
Osnovna ishrana
U divljini afrički Patuljasti ježevi su kukcožderi, ali oni su prilično oportunistički nastrojeni i poznato je da se hrane mrcinama (drugim uginulim životinjama), ptičjim jajima, i svim gušterima, zmijama i drugim malim životinjama koje mogu da uhvate.
U prošlosti, hrana za mačke bila je jedina hrana na raspolaganju za ježiće kao ljubimce.
Napredak je postignut u znanju i razumijevanju prehrane.
Mnoge komercijalne namirnice su dostupne, ali one nisu sve jednake u prehrambenoj vrijednosti ili hvale kvalitetni sastojci. Nažalost, neke namirnice reklamiraju se kao ježeve ali one su prilično nekvalitetne.
Mačka hrana se često upotrebljava umjesto ježeve hrane. 
Šta je važno za vlasnike
Što više znate o ježevima bolje ćete ih razumjeti i biti u stanju zadovoljiti sve potrebe.
Ježevi su sramežljivi po prirodi i ovisit će o strpljenju da zadobijete njihovo povjerenje.
Morate biti nježni s ježevima ako želite njihovo povjerenje.
Pažljivi morate biti - vaš jež će ovisiti o vama 100% za sve njihove potrebe. Morat ćete prepoznati sve potrebe i suptilne načine komuniciranja.
Ježevi nisu jeftini, a oni su najvjerojatnije zahtijevaju veterinarsku njegu u nekom trenutku u svom životu, kao i hranu i potrepštine tokom njihova života.
Morate biti spremni prihvatiti ono što će vam vaš jež ponuditi. Najvjerojatnije nikada neće slijediti naredbe ili nučiniti trikove, ali njegova ljepota, navike i ljubav može ih učiniti vrlo šarmantnim. 
Mladi kao vlasnici...
Jež još uvijek ne može biti pravi ljubimac za svaku obitelj.
Ježevi najbolje žive u obiteljima u kojima je jež obiteljski ljubimac i odrasli su usko uključeni u svakodnevnu skrb.
Izuzetno je važno pratiti ježevu ishranu, razine aktivnosti, temperaturu i zdravlje svaki dan.
Mnogim mladima interes za ježevima može nestati s vremenom, kako je njihova pažnja usmjerena na izvanškolske aktivnosti i druge interese. To je najbolje da imaju još jednog člana obitelji koji je voljan i sposoban da se brine za ježa, treba biti primarni vlasnik.
Veterinarska skrb za bilo kojeg ljubimca može biti vrlo skupa, a to može biti nerealno i očekivati da mladi budu isključivo odgovorni za 100% za buduće financijske potrebe.
Ježevi nisu poznati kao nosioci bilo koje bolesti opasne za ljude.
Kupovina ježa
Kupuju se od uglednog izvora i uzgajivaća uzimajući pravo za upute za njegu jer je to najvažnije za vašu sreću i uspjeh sa svojim novim ljubimcem.
Kupovne ježa sadrži informacije o sljedećim temama:
Gdje ga kupiti.
Što tražiti kada ga kupujete.
Znakovi dobrog zdravlja.
Afrički patuljasti jež živi između pet i devet godina, a kao ljubimac preporučuje se ljudima s puno obaveza. Naime, ježevi su noćne životinje koje veći dio dana spavaju, a sve uključujući i igru obavljaju noću.
Afrički patuljasti ježevi se ne uzimaju iz prirodnog staništa, već ih selektivno uzgajaju za kućne ljubimce.
Izgledom su slični evropskom ježu, samo kraći. Dolaze u raznim varijacijama boja, uključujući albino patuljaste ježeve.
Afrički patuljasti jež, kao i ostale vrste ježeva, ima bodlje koje su zapravo vrlo tvrde šuplje dlake koje služe za odbranu. Njegove su duge do tri centimetra.
Donji dio tijela, noge i njuška prekriveni su mekim bijelim krznom. U odraslom su dobu dugi od 17 do 24 centimetra i teže oko pola kilograma. U prirodi dožive od 1,5 do tri godine, a kao ljubimci od šest do devet.
Savršeni su ljubimci za zaposlene ljude koji preko dana rade, a predveče se žele opustit uz svog ljubimca.
Unatoč svemu navedenom ježevi nisu ljubimci za djecu. Više je razloga. Kao prvo to su noćne životinje koje ne vole da ih neko preko dana budi  ometa njihov ritam.
Svatko ko namjerava nabaviti ježa mora znati da će njegov ljubimac tokom noći praviti buku.
 Na grubu dječju igru i nagle pokrete odgovorit će obranom odnosno ubodom koji može bit bolan.
Prilikom kupovine obratite pažnju na to da li je životinja zdrava.
Jež je zdrav ako:
nema podbradak (to je znak da nije bucmast)
oči su široko otvorene, pogled jasan, bez suza i krmelja
ima vlažan nos
nema dugačke nokte na koži i nogama nema oteklina, vidljivih povreda, čireva i sličnih simptoma koji ukazuju da je jež zanemarivan
 Ježevi su samotnjaci i ne preporučuje se u paru.
Kao i kod svih drugih ljubimaca i kod afričkih patuljastih ježeva vrijedi pravilo: Što veće to bolje.
To znači da kavez mora biti dovoljno velik da u njega stane kućica za spavanje ili dovoljno piljevine u kojoj će jež iskopati ‘rupu’ za spavanje, dvije hranilice ( suha i mokra hrana), pojilica i kolut za trčanje.
Gdje smjestiti kavez. Na mirno mjesto koje se ne nalazi na propuhu i nije direktno izloženo suncu.
Vlasnici ježeva kućnih ljubimaca najčešće ih hrane kvalitetnim suhim hranama za mačke koje su po svom sastavu najsličnije hrani za ježeve.
To je hrana bogata proteinima (meso), ali redovno im treba davati raznoliko voće i povrće ( rajčica, špinat, mrkva, brokula, dinja,zelena papriku, dinja, grašak, maline, borovnice, lubenicu, tikvice).
Svojim ljubimcima možete davati jaja i posni sir, ali izbjegavajte mlijeko, keks, čokoladu i ostale ljudske poslastice. 
Ježevi su aktivne noćne životinje kojima treba omogućiti sve što i drugim kućnim ljubimcima. Osim kvalitetne prehrane to podrazumijeva puno kretanja unutar i izvan kaveza. Ako im to ne omogućite vaš jež će imati problema s viškom kilograma.
Kako bi izbjegli hibernaciju (koja ih može ubiti) ježeve držite na sobnoj temperaturi, između 18 i 22 stepeni Celzijusovih.
Ježa možete uz nadzor da pustite da šeta stanom. Vrlo su radoznali i vole da istražuju okolinu, a za razliku od glodara neće da grizu kablove i nameštaj.
Ježa treba uzimati opranim rukama kako bi se navikao na ili prepoznao vlasnikov miris. Ježevi raspoznaju i vlasnikov glas pa je dobro pričati im. 
Iskustvo
Jako je čist i ne smrdi, treba velik kavez gde sam odredi mjesto koje mu je wc, i samo tu ide. Kavez je uvek otvoren i slobodno se kreće stanom kad želi-uz nadzor, voli da se mazi.. Bar 3 puta dnevno mu se mora menjati voda, neće da pije vodu ako mu upadne malo piljevine, i mora biti staklena posuda.. Za plastiku neće ni da čuju... Hrani se granulama za mačke koje se malo potope u vodu, i treba paziti koliko mu se daje, jer je uzhasno halav. Svakom bih ga preporučio...
Ježevi su sitni sisari iz familije Erinaceinae, čija je osnovna karakteristika prisustvo bodlji.
Postoji 16 vrsta ježeva podeljenih u 5 rodova. Oni žive širom Europe, Afrike, Azije i na Novom Zelandu. Dve su glavne grupe ježeva, a to je: evropski jež koji je i zakonom zaštićen, i afrički jež, najčešće držan kao kućni ljubimac.
Afrički patuljasti ježevi se u svom prirodnom okruženju hrane prvenstveno bubama, paucima, puževima i drugim insektima. U uslovima držanja ježa kao kućnog ljubimca, preporučuje se gotova hrana za mačke superpremium kvaliteta jer jedino takve hrane ježu osiguravaju kvalitetan izvor belančevina koje njihov metabolizam zahteva, s obzirom na njihovu prirodnu ishranu insektima.
 
Količina hrane koja bi zadovoljila potrebe ježa zavisi od kvaliteta hrane. Dovoljno je da jež svakog dana ima na raspolaganju dve supene kašike superpremijum hrane za mačke light kategorije.
Što se tiče žive hrane, iz prirode se savjetuje uzimanje samo onih primjeraka insekata koji žive na nezagađenim područjima. Dakle, nikako na prostorima ili livadama uz saobraćajnice i slično.
Međutim, kako se ježevi kao kućni ljubimci hrane gotovo isključivo hranama za mačke, a hrana se obogaćuje sa svježom hranom (povrćem i voćem), tako i vi povremeno možete nagraditi svog ljubimca živom hranom, crvićima, koji su u stalnoj ponudi Pet centra.
Kavez za patuljastog ježa svakako ne bi smio da bude premali jer su ipak životinjice koje se u svoje aktivno vrijeme mnogo kreću. Vole da se ukopaju u kavez, pa bi trebalo da bude primjerene dubine. Stoga, preporučuje se kavez dimenzija od 80x48, 5x42 cm.
Ne postoji konkretna dresura za vršenje nužde ježa, ali bi jež svakako mogao naučiti da vrši nuždu u jednom dijelu kaveza. Takođe, ne bi trebalo dozvoliti ježu da koristi cio prostor stana za svoje aktivnosti dok se prethodno ne formira navika vršenja nužde u dijelu kaveza. Savjetuje se da ježu ne dajete punu slobodu kretanja u stanu dok nije pod nadzorom drugih lica.
Jež po pravilu sam održava svoje tijelo i čisti ga lizanjem i trljanjem. Nokti se ježevima mogu skraćivati makazicama za male životinje.

























Nema komentara:

Objavi komentar